Murata Electronics North America GA355ER7GB473KW01L
GA355ER7GB473KW01L picture photo
Mfg. Part Number
GA355ER7GB473KW01L
Brief Description
CAP CER 0.047UF 250VAC X7R 2220
Datasheet Download
GA355ER7GB473KW01L.pdf
Availability of GA355ER7GB473KW01L
QUANTITY
GA355ER7GB473KW01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GA355ER7GB473KW01L
Internal Part NumberEIS-GA355ER7GB473KW01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
Standard Package500
SeriesGA3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250VAC
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GA355ER7GB473KW01L
Related LinksGA355ER7G, GA355ER7GB473KW01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GA355ER7GB473KW01L Details Description
Related parts for GA355ER7GB473KW01L
JUMPER-H1503TR/A3048A/H1501TR 3" datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 39 OHM 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
EXPLOSIONPROOF LIMIT SWES LSX datasheet.pdf
LIMIT SW, ROLLER LEVER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
CONN HDR 88POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 0.06 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf