Sprague Goodman GAA10001
GAA10001 picture photo
Mfg. Part Number
GAA10001
Manufacturer
Product Category
Trimmers, Variable Capacitors
Brief Description
CAP TRIMMER 1-10PF 250V PNL
Datasheet Download
GAA10001.pdf
Availability of GAA10001
QUANTITY
GAA10001 Order Process
Ship out your order
Specifications of GAA10001
Internal Part NumberEIS-GAA10001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyTrimmers, Variable Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance Range1 ~ 10pF
Adjustment TypeTop Adjustment
Voltage - Rated250V
Size / DimensionRound - 0.299" Dia (7.60mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Mounting TypePanel Mount
FeaturesGeneral Purpose
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GAA10001
Related LinksGAA1, GAA10001 Datasheet, Sprague Goodman Distributor
GAA10001 Details Description
Related parts for GAA10001
RES SMD 2.32KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC CTLR OVP 6.35V 6-UDFN datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 32POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
2.54MM SRSW TH W/O CAP 7CKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 120V datasheet.pdf