Lattice Semiconductor Corporation GAL16V8D-25LPN
GAL16V8D-25LPN picture photo
Mfg. Part Number
GAL16V8D-25LPN
Brief Description
IC CPLD 8MC 25NS 20DIP
Datasheet Download
GAL16V8D-25LPN.pdf
Availability of GAL16V8D-25LPN
QUANTITY
GAL16V8D-25LPN Order Process
Ship out your order
Specifications of GAL16V8D-25LPN
Internal Part NumberEIS-GAL16V8D-25LPN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 07/Sept/2010
Standard Package18
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
SeriesGAL®16V8
PackagingTube
Programmable TypeEE PLD
Delay Time tpd(1) Max25.0ns
Voltage Supply - Internal4.75 V ~ 5.25 V
Number of Logic Elements/Blocks-
Number of Macrocells8
Number of Gates-
Number of I/O-
Operating Temperature0°C ~ 75°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case20-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package20-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GAL16V8D-25LPN
Related LinksGAL16V8, GAL16V8D-25LPN Datasheet, Lattice Semiconductor Corporation Distributor
GAL16V8D-25LPN Details Description
Related parts for GAL16V8D-25LPN
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V datasheet.pdf
IC SW REG CNTRLR STEP-DWN 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC CIRC BREAK ELEC 8-DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 1.74M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf