Sullins Connector Solutions GBA10DCBH
GBA10DCBH picture photo
Mfg. Part Number
GBA10DCBH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD
Datasheet Download
GBA10DCBH.pdf
Availability of GBA10DCBH
QUANTITY
GBA10DCBH Order Process
Ship out your order
Specifications of GBA10DCBH
Internal Part NumberEIS-GBA10DCBH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBA10DCBH
Related LinksGBA1, GBA10DCBH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBA10DCBH Details Description
Related parts for GBA10DCBH
IC DC/DC UMODULE 10A 104-LGA datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
BAIL LOCK HARDWARE KIT datasheet.pdf
IC DAC 24BIT STER 192KHZ 16SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
ANT DIPOLE 2.7DB VPOL RPSMA datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A DL SYNC QFN datasheet.pdf
CIR BRKR 9A 32VDC ROCKER datasheet.pdf