Sullins Connector Solutions GBA40DRMT
GBA40DRMT picture photo
Mfg. Part Number
GBA40DRMT
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .125 SQ WW
Datasheet Download
GBA40DRMT.pdf
Availability of GBA40DRMT
QUANTITY
GBA40DRMT Order Process
Ship out your order
Specifications of GBA40DRMT
Internal Part NumberEIS-GBA40DRMT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBA40DRMT
Related LinksGBA4, GBA40DRMT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBA40DRMT Details Description
Related parts for GBA40DRMT
TERM BLOCK PLUG 5POS 225DEG 5MM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 56K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf
40MM WHITE WIDE AREA BAR LIGHT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 4.4PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf