Sullins Connector Solutions GBB22DHLD
GBB22DHLD picture photo
Mfg. Part Number
GBB22DHLD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .050 DIP SLD
Datasheet Download
GBB22DHLD.pdf
Availability of GBB22DHLD
QUANTITY
GBB22DHLD Order Process
Ship out your order
Specifications of GBB22DHLD
Internal Part NumberEIS-GBB22DHLD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBB22DHLD
Related LinksGBB2, GBB22DHLD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBB22DHLD Details Description
Related parts for GBB22DHLD
IC 4.37V P-P 10% TO92-3 datasheet.pdf
CONN SPRING 28POS DUAL .295 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .030M 20POS datasheet.pdf
POT 1K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 200MW SOD323 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 12V 70W datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-75VIN +/-12VOU datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
ATTENUATOR 0 DB DC 18GHZ datasheet.pdf