Sullins Connector Solutions GBB45DHHD
GBB45DHHD picture photo
Mfg. Part Number
GBB45DHHD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 90POS .050 DIP SLD
Datasheet Download
GBB45DHHD.pdf
Availability of GBB45DHHD
QUANTITY
GBB45DHHD Order Process
Ship out your order
Specifications of GBB45DHHD
Internal Part NumberEIS-GBB45DHHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row45
Number of Positions90
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBB45DHHD
Related LinksGBB4, GBB45DHHD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBB45DHHD Details Description
Related parts for GBB45DHHD
OSC XO 24.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
THERMISTOR PTC OCP 55 OHM 25C datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN STACKER 30POS 0.100" T/H datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN HOUSING 24POS DUAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 3A DO221BC datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 2 PORT datasheet.pdf
381 TB RIS CLA DIP SOLID datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf