Sullins Connector Solutions GBB55DYRD
GBB55DYRD picture photo
Mfg. Part Number
GBB55DYRD
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 55POS
Datasheet Download
GBB55DYRD.pdf
Availability of GBB55DYRD
QUANTITY
GBB55DYRD Order Process
Ship out your order
Specifications of GBB55DYRD
Internal Part NumberEIS-GBB55DYRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row55
Number of Positions110
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBB55DYRD
Related LinksGBB5, GBB55DYRD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBB55DYRD Details Description
Related parts for GBB55DYRD
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 70POS SMD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 13POS 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
COVERS PADDLE SWES 1/2 COVER TYP datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS INLINE PIN datasheet.pdf