Sullins Connector Solutions GBB75DYFT
GBB75DYFT picture photo
Mfg. Part Number
GBB75DYFT
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .050" 75POS SMD
Datasheet Download
GBB75DYFT.pdf
Availability of GBB75DYFT
QUANTITY
GBB75DYFT Order Process
Ship out your order
Specifications of GBB75DYFT
Internal Part NumberEIS-GBB75DYFT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row75
Number of Positions150
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBB75DYFT
Related LinksGBB7, GBB75DYFT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBB75DYFT Details Description
Related parts for GBB75DYFT
IC BUS REG TRI-ST 8STG 16-DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 48V datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SW 0.1A SPDT ROLLER LEVER 125V datasheet.pdf
CAP MICA 6200PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES 63.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 10% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf