Sullins Connector Solutions GBB75DYHT
GBB75DYHT picture photo
Mfg. Part Number
GBB75DYHT
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 75POS .050 THRUHL
Datasheet Download
GBB75DYHT.pdf
Availability of GBB75DYHT
QUANTITY
GBB75DYHT Order Process
Ship out your order
Specifications of GBB75DYHT
Internal Part NumberEIS-GBB75DYHT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row75
Number of Positions150
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBB75DYHT
Related LinksGBB7, GBB75DYHT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBB75DYHT Details Description
Related parts for GBB75DYHT
CARDEDGE 12POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
IC DRIVER MOSF/IGBT 14A TO-220-5 datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TFIT POLY MOLDED P datasheet.pdf
MKP 1.8UF 5% 1000VDC DRAWING T8 datasheet.pdf