Sullins Connector Solutions GBB85DYRD
GBB85DYRD picture photo
Mfg. Part Number
GBB85DYRD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 85POS
Datasheet Download
GBB85DYRD.pdf
Availability of GBB85DYRD
QUANTITY
GBB85DYRD Order Process
Ship out your order
Specifications of GBB85DYRD
Internal Part NumberEIS-GBB85DYRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row85
Number of Positions170
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBB85DYRD
Related LinksGBB8, GBB85DYRD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBB85DYRD Details Description
Related parts for GBB85DYRD
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 1MSPS 1CH 16-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 850MA 812 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 1/5W 0402 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 15POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 10ppm 8pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 2:1 DIFF PCI 20TQFN datasheet.pdf
100V N-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf