Sullins Connector Solutions GBC10DREH
GBC10DREH picture photo
Mfg. Part Number
GBC10DREH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET
Datasheet Download
GBC10DREH.pdf
Availability of GBC10DREH
QUANTITY
GBC10DREH Order Process
Ship out your order
Specifications of GBC10DREH
Internal Part NumberEIS-GBC10DREH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBC10DREH
Related LinksGBC1, GBC10DREH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBC10DREH Details Description
Related parts for GBC10DREH
IC MPU SCC 10MHZ 44PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 228MA 3.048 OHM datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR VACUUM GAUGE +-100 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
RES 2.37M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf