Sullins Connector Solutions GBC12DCMI
GBC12DCMI picture photo
Mfg. Part Number
GBC12DCMI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100" WW
Datasheet Download
GBC12DCMI.pdf
Availability of GBC12DCMI
QUANTITY
GBC12DCMI Order Process
Ship out your order
Specifications of GBC12DCMI
Internal Part NumberEIS-GBC12DCMI
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBC12DCMI
Related LinksGBC1, GBC12DCMI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBC12DCMI Details Description
Related parts for GBC12DCMI
FIXED IND 220NH 100MA 550 MOHM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1.25A 3V datasheet.pdf
CONV AC/DC 1W 12V OUT SGL T/H datasheet.pdf
FEMALE SCREW LOCK 4-40 UNC datasheet.pdf
RES 200K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CABLE 15COND 18AWG SLATE 100' datasheet.pdf
SENSOR PRES 160MBAR GAUG 5V DIP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.01% 0.15W 1206 datasheet.pdf