Sullins Connector Solutions GBC12DRYI-S734
GBC12DRYI-S734 picture photo
Mfg. Part Number
GBC12DRYI-S734
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
GBC12DRYI-S734.pdf
Availability of GBC12DRYI-S734
QUANTITY
GBC12DRYI-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of GBC12DRYI-S734
Internal Part NumberEIS-GBC12DRYI-S734
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBC12DRYI-S734
Related LinksGBC12DR, GBC12DRYI-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBC12DRYI-S734 Details Description
Related parts for GBC12DRYI-S734
IDC CABLE - MKS34K/MC34F/MCG34K datasheet.pdf
CONN RECEPT IDC 10POS 24-22 AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
BOARD EVAL ST1S14 SD REG datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 550MA 270 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf