Sullins Connector Solutions GBC20DCAT
GBC20DCAT picture photo
Mfg. Part Number
GBC20DCAT
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD
Datasheet Download
GBC20DCAT.pdf
Availability of GBC20DCAT
QUANTITY
GBC20DCAT Order Process
Ship out your order
Specifications of GBC20DCAT
Internal Part NumberEIS-GBC20DCAT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBC20DCAT
Related LinksGBC2, GBC20DCAT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBC20DCAT Details Description
Related parts for GBC20DCAT
CARDEDGE 130POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 511 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 10V X7S 0805 datasheet.pdf