Sullins Connector Solutions GBC25DRXS
GBC25DRXS picture photo
Mfg. Part Number
GBC25DRXS
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
GBC25DRXS.pdf
Availability of GBC25DRXS
QUANTITY
GBC25DRXS Order Process
Ship out your order
Specifications of GBC25DRXS
Internal Part NumberEIS-GBC25DRXS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBC25DRXS
Related LinksGBC2, GBC25DRXS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBC25DRXS Details Description
Related parts for GBC25DRXS
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V X8L 1210 datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 18 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf