Sullins Connector Solutions GBC28DCSN
GBC28DCSN picture photo
Mfg. Part Number
GBC28DCSN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
GBC28DCSN.pdf
Availability of GBC28DCSN
QUANTITY
GBC28DCSN Order Process
Ship out your order
Specifications of GBC28DCSN
Internal Part NumberEIS-GBC28DCSN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBC28DCSN
Related LinksGBC2, GBC28DCSN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBC28DCSN Details Description
Related parts for GBC28DCSN
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 300MA 580 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
2064-28 CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
HDM BP GP POLZ PN BA ST 30 SAU datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.056UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.0036UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf