Sullins Connector Solutions GBC28DRTS-S734
GBC28DRTS-S734 picture photo
Mfg. Part Number
GBC28DRTS-S734
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
GBC28DRTS-S734.pdf
Availability of GBC28DRTS-S734
QUANTITY
GBC28DRTS-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of GBC28DRTS-S734
Internal Part NumberEIS-GBC28DRTS-S734
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBC28DRTS-S734
Related LinksGBC28DR, GBC28DRTS-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBC28DRTS-S734 Details Description
Related parts for GBC28DRTS-S734
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A 6DFN datasheet.pdf
HARDWARE LIN MODULE MCU datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 3A TO220F datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 28V datasheet.pdf