Sullins Connector Solutions GBC32SBSN-M89
GBC32SBSN-M89 picture photo
Mfg. Part Number
GBC32SBSN-M89
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 32POS .100 RT/A SMD
Datasheet Download
GBC32SBSN-M89.pdf
Availability of GBC32SBSN-M89
QUANTITY
GBC32SBSN-M89 Order Process
Ship out your order
Specifications of GBC32SBSN-M89
Internal Part NumberEIS-GBC32SBSN-M89
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHi-Temp Headers & Card Edge Connectors
PCN Design/SpecificationTemp/Time for Nylon 9T 27/Oct/2010
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions32
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBC32SBSN-M89
Related LinksGBC32S, GBC32SBSN-M89 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBC32SBSN-M89 Details Description
Related parts for GBC32SBSN-M89
RES ARRAY 8 RES 15K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCT LV 20-SOEIAJ datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.5MM datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 54V 4.62A datasheet.pdf
SPACER RECT GEN PURP 0.120" datasheet.pdf
SHS HEADERS datasheet.pdf
IC PD IEEE802.3AT/AF 16TQFN datasheet.pdf
IC REG BOOST 3V 0.4A SYNC SC70-6 datasheet.pdf
OSC MEMS 33.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf