| Internal Part Number | EIS-GBFTAX-20 | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Barrier Blocks | |
| Series | GB | |
| Packaging | Bulk | |
| Terminal Block Type | Barrier Block | |
| Number of Circuits | 20 | |
| Number of Wire Entries | 20 | |
| Pitch | 0.438" (11.12mm) | |
| Number of Rows | 1 | |
| Current Rating | 20A | |
| Voltage Rating | - | |
| Wire Gauge | 12-22 AWG | |
| Top Termination | Screws | |
| Bottom Termination | Solder Turret | |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) | |
| Features | Flange | |
| Color | Black | |
| Terminal Screw Material | Steel | |
| Terminal Screw Finish | - | |
| Mounting Type | Chassis, Panel | |
| Operating Temperature | 110°C | |