Sullins Connector Solutions GBM10DCCI
GBM10DCCI picture photo
Mfg. Part Number
GBM10DCCI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GBM10DCCI.pdf
Availability of GBM10DCCI
QUANTITY
GBM10DCCI Order Process
Ship out your order
Specifications of GBM10DCCI
Internal Part NumberEIS-GBM10DCCI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBM10DCCI
Related LinksGBM1, GBM10DCCI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBM10DCCI Details Description
Related parts for GBM10DCCI
Crystal 14.31818MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DRVR HISIDE 2CH POWERSSO24 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 10V 3.0KHZ PANEL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN MOD JACK R/A SHIELDED datasheet.pdf
KIT CAP 0.5PF-0.01UF 0603 datasheet.pdf