Sullins Connector Solutions GBM10DCSS
GBM10DCSS picture photo
Mfg. Part Number
GBM10DCSS
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
GBM10DCSS.pdf
Availability of GBM10DCSS
QUANTITY
GBM10DCSS Order Process
Ship out your order
Specifications of GBM10DCSS
Internal Part NumberEIS-GBM10DCSS
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBM10DCSS
Related LinksGBM1, GBM10DCSS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBM10DCSS Details Description
Related parts for GBM10DCSS
IDC CABLE - MKS14K/MC14M/MKS14K datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 10POS W/O KEY AU datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 26POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 1ROW STR 4POS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FEMALE PANEL MT datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
TV 79C 79#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
26500 30C 30#16 S PLUG SS LC datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf