Sullins Connector Solutions GBM15DCBN-S189
GBM15DCBN-S189 picture photo
Mfg. Part Number
GBM15DCBN-S189
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GBM15DCBN-S189.pdf
Availability of GBM15DCBN-S189
QUANTITY
GBM15DCBN-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of GBM15DCBN-S189
Internal Part NumberEIS-GBM15DCBN-S189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBM15DCBN-S189
Related LinksGBM15DC, GBM15DCBN-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBM15DCBN-S189 Details Description
Related parts for GBM15DCBN-S189
DIODE GEN PURP 50V 15A DO203AB datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC MEM FIFO 512X9 12NS 28-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT PIN datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN DBL 30V SOT143-4 datasheet.pdf
RING/HI-TEMP VERSAKRIMP TAPED datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC REL OUT 24V datasheet.pdf