Sullins Connector Solutions GBM18DRMT-S273
GBM18DRMT-S273 picture photo
Mfg. Part Number
GBM18DRMT-S273
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .156 SQ WW
Datasheet Download
GBM18DRMT-S273.pdf
Availability of GBM18DRMT-S273
QUANTITY
GBM18DRMT-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of GBM18DRMT-S273
Internal Part NumberEIS-GBM18DRMT-S273
Number of Positions36
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBM18DRMT-S273
Related LinksGBM18DR, GBM18DRMT-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBM18DRMT-S273 Details Description
Related parts for GBM18DRMT-S273
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20QFN datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 150V 5A TO263AB datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
PRINTER RIBBONS datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 178 TYPE D 14POS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf