Sullins Connector Solutions GBM22DCAI
GBM22DCAI picture photo
Mfg. Part Number
GBM22DCAI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GBM22DCAI.pdf
Availability of GBM22DCAI
QUANTITY
GBM22DCAI Order Process
Ship out your order
Specifications of GBM22DCAI
Internal Part NumberEIS-GBM22DCAI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBM22DCAI
Related LinksGBM2, GBM22DCAI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBM22DCAI Details Description
Related parts for GBM22DCAI
FIXED IND 125UH 2.75A 120 MOHM datasheet.pdf
IC MON TRPL MCRPWR TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 24POS datasheet.pdf
FLAT CABLE FOR GSM900 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 16V 2917 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 16POS datasheet.pdf