Sullins Connector Solutions GBM24DRSH-S288
GBM24DRSH-S288 picture photo
Mfg. Part Number
GBM24DRSH-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND
Datasheet Download
GBM24DRSH-S288.pdf
Availability of GBM24DRSH-S288
QUANTITY
GBM24DRSH-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of GBM24DRSH-S288
Internal Part NumberEIS-GBM24DRSH-S288
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBM24DRSH-S288
Related LinksGBM24DR, GBM24DRSH-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBM24DRSH-S288 Details Description
Related parts for GBM24DRSH-S288
FERRULE INS VNL AWG8 BR 5/8" datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS STR T/H datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 7.5A BGA datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 4V X7S 0306 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 36POS SMD datasheet.pdf
CONN ENCLOSURE SIZE HQ datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 380MA 2.73 OHM datasheet.pdf