Sullins Connector Solutions GBM24DRST-S288
GBM24DRST-S288 picture photo
Mfg. Part Number
GBM24DRST-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND
Datasheet Download
GBM24DRST-S288.pdf
Availability of GBM24DRST-S288
QUANTITY
GBM24DRST-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of GBM24DRST-S288
Internal Part NumberEIS-GBM24DRST-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBM24DRST-S288
Related LinksGBM24DR, GBM24DRST-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBM24DRST-S288 Details Description
Related parts for GBM24DRST-S288
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 2.2M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 7.96K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf