Sullins Connector Solutions GBM24DRST-S288
GBM24DRST-S288 picture photo
Mfg. Part Number
GBM24DRST-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND
Datasheet Download
GBM24DRST-S288.pdf
Availability of GBM24DRST-S288
QUANTITY
GBM24DRST-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of GBM24DRST-S288
Internal Part NumberEIS-GBM24DRST-S288
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBM24DRST-S288
Related LinksGBM24DR, GBM24DRST-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBM24DRST-S288 Details Description
Related parts for GBM24DRST-S288
CAP CER 56PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
IGBT 600V 63A 203W TO247 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 1.2K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10UMAX datasheet.pdf
IC FPGA 326 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 43UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC SW HIGH SIDE 24V DUAL 23PQFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 2W DO204AL datasheet.pdf