Sullins Connector Solutions GBM28DCBI-S189
GBM28DCBI-S189 picture photo
Mfg. Part Number
GBM28DCBI-S189
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GBM28DCBI-S189.pdf
Availability of GBM28DCBI-S189
QUANTITY
GBM28DCBI-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of GBM28DCBI-S189
Internal Part NumberEIS-GBM28DCBI-S189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBM28DCBI-S189
Related LinksGBM28DC, GBM28DCBI-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBM28DCBI-S189 Details Description
Related parts for GBM28DCBI-S189
RES SMD 2.87KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL 1MM DIP 90 POS datasheet.pdf
EMITTER IR 950NM 50MA 6-SDIP datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 5A I-PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf