Sullins Connector Solutions GBM28DRUS
GBM28DRUS picture photo
Mfg. Part Number
GBM28DRUS
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
GBM28DRUS.pdf
Availability of GBM28DRUS
QUANTITY
GBM28DRUS Order Process
Ship out your order
Specifications of GBM28DRUS
Internal Part NumberEIS-GBM28DRUS
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBM28DRUS
Related LinksGBM2, GBM28DRUS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBM28DRUS Details Description
Related parts for GBM28DRUS
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
IC DAC 10BIT VOLT OUT 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16SSOP datasheet.pdf
DRIP SHIELD KIT DK SERIES LT GRY datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 28V datasheet.pdf