Sullins Connector Solutions GBM36DTBH
GBM36DTBH picture photo
Mfg. Part Number
GBM36DTBH
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GBM36DTBH.pdf
Availability of GBM36DTBH
QUANTITY
GBM36DTBH Order Process
Ship out your order
Specifications of GBM36DTBH
Internal Part NumberEIS-GBM36DTBH
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBM36DTBH
Related LinksGBM3, GBM36DTBH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBM36DTBH Details Description
Related parts for GBM36DTBH
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
SURFACE FB BELT 37X60" A VFN datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 25MA 71 OHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 328VC DO-214AC datasheet.pdf
CAP CER 9.4PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf