Sullins Connector Solutions GBM40DCAN
GBM40DCAN picture photo
Mfg. Part Number
GBM40DCAN
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GBM40DCAN.pdf
Availability of GBM40DCAN
QUANTITY
GBM40DCAN Order Process
Ship out your order
Specifications of GBM40DCAN
Internal Part NumberEIS-GBM40DCAN
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBM40DCAN
Related LinksGBM4, GBM40DCAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBM40DCAN Details Description
Related parts for GBM40DCAN
IC ADC 16-BIT 25MSPS 48-QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 60W 36-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
GMS 29 COUNTER NUT PG 29 BRASS datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT GRN LC 0.40" CA datasheet.pdf
RES 499K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 28UQFN datasheet.pdf
CONN RCP SS 56POS SQ FLG WO/PIN datasheet.pdf