Sullins Connector Solutions GBM43DTBH
GBM43DTBH picture photo
Mfg. Part Number
GBM43DTBH
Brief Description
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GBM43DTBH.pdf
Availability of GBM43DTBH
QUANTITY
GBM43DTBH Order Process
Ship out your order
Specifications of GBM43DTBH
Internal Part NumberEIS-GBM43DTBH
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row43
Number of Positions86
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBM43DTBH
Related LinksGBM4, GBM43DTBH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBM43DTBH Details Description
Related parts for GBM43DTBH
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
IC HEX INVERTER OPN DRN 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
LED CBI 4X1 RECT Y/G,Y/G,Y/G,Y/G datasheet.pdf
RES 331 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf