Vishay Semiconductor/Diodes Division GBPC12005W-E4/51
GBPC12005W-E4/51 picture photo
Mfg. Part Number
GBPC12005W-E4/51
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
DIODE 1PH 12A 50V GBPC-W
Datasheet Download
GBPC12005W-E4/51.pdf
Availability of GBPC12005W-E4/51
QUANTITY
GBPC12005W-E4/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of GBPC12005W-E4/51
Internal Part NumberEIS-GBPC12005W-E4/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDD-015-2015-Rev-0 07/Apr/2015
PCN Assembly/OriginDD-010-2014-Rev-0 11/Jun/2014
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSingle Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)50V
Current - DC Forward (If) (Max)12A
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case4-Square, GBPC-W
Supplier Device PackageGBPC-W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBPC12005W-E4/51
Related LinksGBPC1200, GBPC12005W-E4/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GBPC12005W-E4/51 Details Description
Related parts for GBPC12005W-E4/51
IC Z80 PIO CMOS 6MHZ 44LQFP datasheet.pdf
TXRX XLATING DUAL 3ST XSON6 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .030M 9POS datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
OPTOISO 4.243KV GATE DRIVER 16SO datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP CER 7.3PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
381 TB PLU PLU WF/NUT datasheet.pdf
M12 8 POS M-M STRT-RA 1MTR datasheet.pdf