Vishay Semiconductor/Diodes Division GBPC2504-E4/51
GBPC2504-E4/51 picture photo
Mfg. Part Number
GBPC2504-E4/51
Brief Description
RECTIFIER BRIDGE 25A 400V GBPC
Datasheet Download
GBPC2504-E4/51.pdf
Availability of GBPC2504-E4/51
QUANTITY
GBPC2504-E4/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of GBPC2504-E4/51
Internal Part NumberEIS-GBPC2504-E4/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDD-015-2015-Rev-0 07/Apr/2015
PCN Assembly/OriginDD-010-2014-Rev-0 11/Jun/2014
Standard Package100
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSingle Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)400V
Current - DC Forward (If) (Max)25A
Mounting TypeQC Terminal
Package / Case4-Square, GBPC
Supplier Device PackageGBPC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBPC2504-E4/51
Related LinksGBPC250, GBPC2504-E4/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GBPC2504-E4/51 Details Description
Related parts for GBPC2504-E4/51
Connector Receptacle 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DSUB CAP NUT W/SEAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
CABLE ASSY U.FL/U.FL 250MM 1MM G datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC PLCC SOCKET 84POS TIN datasheet.pdf