Diodes Incorporated GBPC2508
GBPC2508 picture photo
Mfg. Part Number
GBPC2508
Brief Description
RECT BRIDGE GPP 800V 25A GBPC
Datasheet Download
GBPC2508.pdf
Availability of GBPC2508
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GBPC2508 Order Process
Ship out your order
Specifications of GBPC2508
Internal Part NumberEIS-GBPC2508
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLDiscrete Family 24/Jul/2013
Standard Package100
Series-
PackagingTray
Diode TypeSingle Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)800V
Current - DC Forward (If) (Max)25A
Mounting TypeQC Terminal
Package / Case4-Square, GBPC
Supplier Device PackageGBPC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBPC2508
Related LinksGBPC, GBPC2508 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
GBPC2508 Details Description
Related parts for GBPC2508
CAP CER 68PF 250VAC SL 1808 datasheet.pdf
RESONATOR CER 8MHZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.47 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC CLK MULT INTERNAL LCO 10MSOP datasheet.pdf
IC FPGA 880 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
CONN CAP COVER DUST FOR N PLUG datasheet.pdf
IC FPGA 160 I/O 256FPBGA datasheet.pdf
IC FPGA 57 I/O 68PLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf