Fairchild Semiconductor GBPC2508W
GBPC2508W picture photo
Mfg. Part Number
GBPC2508W
Brief Description
RECT BRIDGE GPP 25A 800V GBPC-W
Datasheet Download
GBPC2508W.pdf
Availability of GBPC2508W
QUANTITY
GBPC2508W Order Process
Ship out your order
Specifications of GBPC2508W
Internal Part NumberEIS-GBPC2508W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Series-
PackagingTray
Diode TypeSingle Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)800V
Current - DC Forward (If) (Max)25A
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case4-Square, GBPC-W
Supplier Device PackageGBPC-W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBPC2508W
Related LinksGBPC, GBPC2508W Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
GBPC2508W Details Description
Related parts for GBPC2508W
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CON PWR JCK 2.0 X 6.5MM VERT datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE LINKS FOR RLN 250V 90A datasheet.pdf
IC FPGA 300 I/O 484FPBGA datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
KIT EVAL DSECASH SHA IBUTTON datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN HDR 84POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 61MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGE .100 44POS DR LOW P datasheet.pdf