Vishay Semiconductor/Diodes Division GBU8D-E3/51
GBU8D-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
GBU8D-E3/51
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
DIODE GPP 8A 200V GPP INLINE GBU
Datasheet Download
GBU8D-E3/51.pdf
Availability of GBU8D-E3/51
QUANTITY
GBU8D-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of GBU8D-E3/51
Internal Part NumberEIS-GBU8D-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDD-004-2015-Rev-0 14/Jan/2015
Standard Package250
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSingle Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)200V
Current - DC Forward (If) (Max)3.9A
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case4-SIP, GBU
Supplier Device PackageGBU
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBU8D-E3/51
Related LinksGBU8D, GBU8D-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GBU8D-E3/51 Details Description
Related parts for GBU8D-E3/51
CONV DC/DC 1.5A 4.75-18VIN 1.5V datasheet.pdf
RES SMD 0.003 OHM 1% 3W STRIP datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 100A CHASSIS datasheet.pdf
RES SMD 49.3KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 33PF 2KV N750 RADIAL datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.720" 3/5MM 2L datasheet.pdf
RES 51 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf