Intel GC80503CS166EXTSL3B8
GC80503CS166EXTSL3B8 picture photo
Mfg. Part Number
GC80503CS166EXTSL3B8
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MOB PENTMMX 166MHZ 352BGA
Datasheet Download
GC80503CS166EXTSL3B8.pdf
Availability of GC80503CS166EXTSL3B8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GC80503CS166EXTSL3B8 Order Process
Ship out your order
Specifications of GC80503CS166EXTSL3B8
Internal Part NumberEIS-GC80503CS166EXTSL3B8
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMobile Pentium MMX
PackagingTray
Core Processor-
Number of Cores/Bus Width-
Speed166MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case352-BGA
Supplier Device Package352-BGA
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GC80503CS166EXTSL3B8
Related LinksGC80503CS1, GC80503CS166EXTSL3B8 Datasheet, Intel Distributor
GC80503CS166EXTSL3B8 Details Description
Related parts for GC80503CS166EXTSL3B8
IC OPAMP GP 7MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 3V 8-MSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 125POS TYPE B R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
OSC OCXO 100.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
TEMP CONTROL MOD 1 ANALOG 1 SS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf