Sullins Connector Solutions GCA10DTBS
GCA10DTBS picture photo
Mfg. Part Number
GCA10DTBS
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD
Datasheet Download
GCA10DTBS.pdf
Availability of GCA10DTBS
QUANTITY
GCA10DTBS Order Process
Ship out your order
Specifications of GCA10DTBS
Internal Part NumberEIS-GCA10DTBS
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCA10DTBS
Related LinksGCA1, GCA10DTBS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCA10DTBS Details Description
Related parts for GCA10DTBS
RES SMD 28K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 50VDC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 9POS R/A datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 400MA 560 MOHM datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 6"L X 3"W datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf