Sullins Connector Solutions GCA15DTMT
GCA15DTMT picture photo
Mfg. Part Number
GCA15DTMT
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD
Datasheet Download
GCA15DTMT.pdf
Availability of GCA15DTMT
QUANTITY
GCA15DTMT Order Process
Ship out your order
Specifications of GCA15DTMT
Internal Part NumberEIS-GCA15DTMT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCA15DTMT
Related LinksGCA1, GCA15DTMT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCA15DTMT Details Description
Related parts for GCA15DTMT
XFRMR LAMINATED 100VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
FIXED IND 670NH 22.5A 2.6 MOHM datasheet.pdf
4 ROW VERTICAL HEADER SOLDER datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIRE LDS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT datasheet.pdf