Sullins Connector Solutions GCA28DRSN-S288
GCA28DRSN-S288 picture photo
Mfg. Part Number
GCA28DRSN-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND
Datasheet Download
GCA28DRSN-S288.pdf
Availability of GCA28DRSN-S288
QUANTITY
GCA28DRSN-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCA28DRSN-S288
Internal Part NumberEIS-GCA28DRSN-S288
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCA28DRSN-S288
Related LinksGCA28DR, GCA28DRSN-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCA28DRSN-S288 Details Description
Related parts for GCA28DRSN-S288
FUSE BOARD MNT 2A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 28 50/CD datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 12NS 208FPBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 75UF 75V AXIAL datasheet.pdf