Sullins Connector Solutions GCB100DHBT
GCB100DHBT picture photo
Mfg. Part Number
GCB100DHBT
Brief Description
CONN EDGECARD 200PS R/A .050 SLD
Datasheet Download
GCB100DHBT.pdf
Availability of GCB100DHBT
QUANTITY
GCB100DHBT Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB100DHBT
Internal Part NumberEIS-GCB100DHBT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row100
Number of Positions200
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder, Staggered
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB100DHBT
Related LinksGCB10, GCB100DHBT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB100DHBT Details Description
Related parts for GCB100DHBT
IC OPAMP GP 600KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT DIF 555KSPS SOT23-8 datasheet.pdf
CONV A/D 10BIT 60MSPS 28-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 29.5V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf