Sullins Connector Solutions GCB100DHFD
GCB100DHFD picture photo
Mfg. Part Number
GCB100DHFD
Brief Description
CONN CARDEDGE 200POS .050" SMD
Datasheet Download
GCB100DHFD.pdf
Availability of GCB100DHFD
QUANTITY
GCB100DHFD Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB100DHFD
Internal Part NumberEIS-GCB100DHFD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row100
Number of Positions200
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB100DHFD
Related LinksGCB10, GCB100DHFD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB100DHFD Details Description
Related parts for GCB100DHFD
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 120 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1A 135 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
TV 12C 8#20 4#16 PIN PLUG datasheet.pdf
820UF 100V 25,4X25 datasheet.pdf