Sullins Connector Solutions GCB100DHFR
GCB100DHFR picture photo
Mfg. Part Number
GCB100DHFR
Brief Description
CONN CARDEDGE 200POS .050" SMD
Datasheet Download
GCB100DHFR.pdf
Availability of GCB100DHFR
QUANTITY
GCB100DHFR Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB100DHFR
Internal Part NumberEIS-GCB100DHFR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row100
Number of Positions200
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Lock
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB100DHFR
Related LinksGCB10, GCB100DHFR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB100DHFR Details Description
Related parts for GCB100DHFR
RES SMD 147K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 50MSPS SMPL 48TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8DMP datasheet.pdf
CAP MICA 910PF 2% 100V 2220 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf
HD VT TH SHRD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10V 1A POWERMITE datasheet.pdf
TV 39C MIXED(TWIN) SKT PLUG datasheet.pdf
100000UF 25V 65X105MM 85C 15000H datasheet.pdf