Sullins Connector Solutions GCB108DYFT
GCB108DYFT picture photo
Mfg. Part Number
GCB108DYFT
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .050" 108POS SMD
Datasheet Download
GCB108DYFT.pdf
Availability of GCB108DYFT
QUANTITY
GCB108DYFT Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB108DYFT
Internal Part NumberEIS-GCB108DYFT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row108
Number of Positions216
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB108DYFT
Related LinksGCB10, GCB108DYFT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB108DYFT Details Description
Related parts for GCB108DYFT
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 2.2K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
CIR 19C 19#16 FR SKT RECP datasheet.pdf
FINGER BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf