Sullins Connector Solutions GCB10DYRD
GCB10DYRD picture photo
Mfg. Part Number
GCB10DYRD
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 10POS
Datasheet Download
GCB10DYRD.pdf
Availability of GCB10DYRD
QUANTITY
GCB10DYRD Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB10DYRD
Internal Part NumberEIS-GCB10DYRD
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB10DYRD
Related LinksGCB1, GCB10DYRD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB10DYRD Details Description
Related parts for GCB10DYRD
CONVERTER DC/DC 5V 50W OUT datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 30POS R/A datasheet.pdf
SHEAR DEPRESSOR datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 07POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M10-1.25 6H 1-5V datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 1.25K OHM 75W datasheet.pdf