Sullins Connector Solutions GCB110DYFN-S1355
GCB110DYFN-S1355 picture photo
Mfg. Part Number
GCB110DYFN-S1355
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .050" 110POS SMD
Datasheet Download
GCB110DYFN-S1355.pdf
Availability of GCB110DYFN-S1355
QUANTITY
GCB110DYFN-S1355 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB110DYFN-S1355
Internal Part NumberEIS-GCB110DYFN-S1355
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row110
Number of Positions220
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB110DYFN-S1355
Related LinksGCB110DY, GCB110DYFN-S1355 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB110DYFN-S1355 Details Description
Related parts for GCB110DYFN-S1355
TRANS NPN/PNP 50V 0.1A MINI5 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 32POS datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 2K OTP 20-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC 5KW 230V datasheet.pdf
RES 174K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf