Sullins Connector Solutions GCB120DYRN-S1355
GCB120DYRN-S1355 picture photo
Mfg. Part Number
GCB120DYRN-S1355
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 120POS
Datasheet Download
GCB120DYRN-S1355.pdf
Availability of GCB120DYRN-S1355
QUANTITY
GCB120DYRN-S1355 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB120DYRN-S1355
Internal Part NumberEIS-GCB120DYRN-S1355
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row120
Number of Positions240
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB120DYRN-S1355
Related LinksGCB120DY, GCB120DYRN-S1355 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB120DYRN-S1355 Details Description
Related parts for GCB120DYRN-S1355
CONN PLUG SAS 32POS VERT PRESSFT datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16-SOEIAJ datasheet.pdf
RES SMD 14.5KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR SOLID STATE 8A 24VDC datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .125W 100MM datasheet.pdf
LIGHT PIPE ACT 4MM DIA 12.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 630MA 380 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 180POS 0.8MM SMD datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf