Sullins Connector Solutions GCB24DYHN
GCB24DYHN picture photo
Mfg. Part Number
GCB24DYHN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .050 THRUHL
Datasheet Download
GCB24DYHN.pdf
Availability of GCB24DYHN
QUANTITY
GCB24DYHN Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB24DYHN
Internal Part NumberEIS-GCB24DYHN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB24DYHN
Related LinksGCB2, GCB24DYHN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB24DYHN Details Description
Related parts for GCB24DYHN
KEYING RECEPTACLE MODULE- 12MM datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 135MA 5.5 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 2DECK 1POLE datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
WIRE CHANNEL - STRAIGHT datasheet.pdf
TERMINAL WTR 2.5 STB 2.3 BL datasheet.pdf
RES 144.17 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf